Committees & Councils

Please find below a list of all the current ESEH committees and councils and their members.

Financial Control Committee:
Dominik Collet, Heidelberg University, Germany
Stéphane Frioux, University of Lyon 2, France

Nomination Committee:
Christian Rohr (chair), University of Bern, Switzerland
Kati Lindström, KTH Royal Institute of Technology, Sweden and University of Tartu, Estonia
Ana Isabel Queiroz, University of Lisbon, Portugal

Conference Site Selection Committee:
Ulrike Plath (chair), Tallinn University, Estonia  
Elisabetta Novello, University of Padua, Italy
Andrea Gaynor, University of Western Australia

ESEH 2021 Program Committee
Sandra Swart (chair), Stellenbosch University, South Africa
Marianna Dudley, University of Bristol, England 
Anastasia Fedotova, Institute for the History of Science and Technology, Russia
Andrea Kiss, Vienna University of Technology, Austria
Manuel González de Molina, Laboratorio de Historia de los Agroecosistemas, Spain
Marc Elie, French National Center for Scientific Research, France

ESEH Travel Grant Committee:
Anna Mazanik (chair), Central European University, Hungary
Ulrich Koppitz (Board representative), University of Düsseldorf, Germany
Iva Lučić, Uppsala University, Sweden

ESEH Research Grant Committee:
Ruth Morgan (chair), Monash University, Australia
Ulrich Koppitz (Board representative), University of Düsseldorf, Germany
Salvo Adorno, Università di Catania, Italy

Summer School Committee:
Stefan Dorondel (chair), Francisc I. Rainer Institute of Anthropology, Romania
Jeroen Oomen, Utrecht University, Netherlands
Kati Lindström (Board Representative), KTH Royal Institute of Technology, Sweden and University of Tartu, Estonia
Nathalia Capellini, Université Versailles Saint-Quentin en Yvelines, France

Editorial Committee (Berghahn/ESEH/RCC book series)
Christof Mauch, Rachel Carson Center for Environment and Society, Munich, Germany
Helmuth Trischler, Deutsches Museum, Munich, Germany
David Moon, University of York, United Kingdom
Dolly Jørgensen, Umeå University, Sweden

St. Andrews Article Prize Committee:
Karena Kalmbach (chair), Eindhoven University of Technology, Netherlands
Santiango Gorostiza, ICTA – Universitat Autònoma de Barcelona, Spain
Charles-Francois Mathis (Board representative), Université Bordeaux Montaigne, France

Turku Book Prize Committee:
Jane Carruthers (chair), University of South Africa, South Africa
Eva Jakobsson, University of Stavanger, Norway
Christof Mauch, Rachel Carson Center for Environment and Society, Munich, Germany
Stefan Dorondel (Board representative), Institute of Anthropology, Bucharest, Romania
Marianna Dudley, University of Bristol, United Kingdom

Tallinn Dissertation Prize Committee:

Libby Robin (chair), Australian National University, Australia
Onur Inal (Board Representative), University of Vienna, Austria
Inês Amorim, University of Porto, Portugal
Dan Tamir, University of Zurich, Switzerland
Simone Schleper, Maastricht University, Netherlands

Council of Regional Representatives
Ruth Morgan, Monash University, Melbourne, Australia – Australasia
Tim Soens, University of Antwerp, Belgium – Benelux countries
Kati Lindström, KTH Royal Institute of Technology, Sweden and University of Tartu, Estonia – Baltic states
Chris Pearson, Department of History, University of Liverpool, UK – Britain and Ireland
Žiga Zwitter, Department of History, University of Ljubljana, Slovenia – Croatia, Serbia and Slovenia
Doubravka Olšáková, Institute of Contemporary History, Academy of
Sciences of the Czech Republic, Prague, Czechia – Czechia and Slovakia
Charles-François Mathis, Université Bordeaux Montaigne, France – France
Martin Knoll (chair), University of Salzburg, Austria – German speaking countries
George L. Vlachos, University of Athens, Greece – Greece
András Vadas, Eötvös Loránd University, Budapest, Hungary – Hungary
Yaron J. Balslev, Tel Aviv University – Israel
Paula Schönach, University of Helsinki, Finland – Nordic countries
Małgorzata Praczyk, Department of History, University of Poznań, Poland – Poland
Inês Amorim, University of Porto, Portugal – Portugal
Calin Cotoi, University of Bucharest, RomaniaRomania
Anastasia Fedotova, St. Petersburg Branch of the Institute for the History of Science and Technology, Russian Academy of Sciences, Russia – Russia
Muchaparara Musemwa, South Africa – South Africa
Santiago Gorostiza, Institute of Environmental Sciences and Technologies, Autonomous University of Barcelona, Spain – Spain
Onur Inal, University of Vienna, Austria – Turkey
Giacomo Bonan, Dipartimento di Storia Culture Civiltà, Università di Bologna, Italy – Italy
Aleksandar Shopov, Rachel Carson Center for Environment and Society, Ludwig-Maximilians-Universität, Munich, Germany – North Macedonia
Tatiana Perga, Institute of World History, National Academy of Science of Ukraine, Kiew – Ukraine

Website/Digital Committee

Wilko Graf von Hardenberg (chair, Board Representative), Max Planck Institute for the History of Science, Germany 
Elena Kochetkova (Board Representative), National Research University Higher School of Economics, St. Petersburg, Russia  
Roberta Biasillo (Board Representative), Royal Institute of Technology, Sweden 
Chris Pearson (Board Representative)- University of Liverpool, UK
Gilberto Mazzoli – European University Institute, Italy

ESEH Next Generation Action Team (NEXTGATe)

Viktor Pál,  Coordinator (assistant to Board), University of Helsinki , Finland.
Roberta Biasillo, Rachel Carson Center for Environment and Society/LMU Munich, Germany.
Elena Kochetkova, National Research University Higher School of Economics, St. Petersburg.
Tayler Meredith, University of Birmingham, United Kingdom.
Erin Spinney, Wellcome Unit for the History of Medicine, University of Oxford.
Simone Schleper, Leibniz Institute of European History (IEG), Mainz, Germany.

Task force #1: Funding

Sverker Sörlin (chair), KTH Royal Institute of Technology, Sweden
Onur Inal (Board Representative), University of Vienna, Austria
May-Brith Ohman Nielsen,  Universitetet i Agder, Norway 

Task force #2: Membership 

Ulrich Koppitz (Board Representative), University of Düsseldorf, Germany
Borna  Fuerst-Bjelis, University of Zagreb, Croatia 
Giacomo Parrinello, Sciences Po, France

Diversity Committee

Andy Flack, University of Bristol, UK
Malcom Ferdinand, CNRS, France
Katie Holmes (chair), La Trobe University, Australia
Lisa FitzGerald, CRBC Rennes, France 

ESEH History Committee

Katja Bruisch, Trinity College Dublin
Daniele Valisena, KTH Royal Institute of Technology, Sweden
Chloé Vlassopoulou, Université de Picardie, France
Alexey Sobisevich, Vavilov Institute for the History of Natural Science and Technology, Russian Academy of Sciences  

 

ESEH Teaching Committee

Finn Arne Jorgensen, University of Stavanger, Norway
George Vlachos, European University Institute
Marcus Hall (chair), University of Zurich
Iris Borowy, Shanghai University, China
Anna Agafonova, Cherepovets State University, Russia

 

 

Print Friendly, PDF & Email