Committees & Councils

Please find below a list of all the current ESEH committees and councils and their members.

Nomination Committee

David Moon (chair), Nazarbayev University, Kazakhstan; University of York, UK
Žiga Zwitter, University of Ljubljana, Slovenia
Ana Isabel Queiroz, NOVA FCSH, Lisbon, Portugal

Conference Site Selection Committee

Ulrike Plath (chair), Tallinn University, Estonia
Elisabetta Novello, University of Padua, Italy
Andrea Gaynor, University of Western Australia

ESEH 2021 Program Committee

Sandra Swart (chair), Stellenbosch University, South Africa
Marianna Dudley, University of Bristol, England
Anastasia Fedotova, Institute for the History of Science and Technology, Russia
Andrea Kiss, Vienna University of Technology, Austria
Manuel González de Molina, Laboratorio de Historia de los Agroecosistemas, Spain
Marc Elie, French National Center for Scientific Research, France

ESEH Travel Grant Committee

Anna Mazanik (chair), Central European University, Hungary
Ulrich Koppitz (Board representative), University of Düsseldorf, Germany
Iva Lučić, Uppsala University, Sweden

ESEH Research Grant Committee

Ruth Morgan (chair), Monash University, Australia
Ulrich Koppitz (Board representative), University of Düsseldorf, Germany
Salvo Adorno, Università di Catania, Italy

Summer School Committee

Stefan Dorondel (chair), Francisc I. Rainer Institute of Anthropology, Romania
Jeroen Oomen, Utrecht University, Netherlands
Kati Lindström (Board Representative), KTH Royal Institute of Technology, Sweden and University of Tartu, Estonia
Nathalia Capellini, Université Versailles Saint-Quentin en Yvelines, France

Editorial Committee (Berghahn/ESEH/RCC book series)

Christof Mauch, Rachel Carson Center for Environment and Society, Munich, Germany
Helmuth Trischler, Deutsches Museum, Munich, Germany
David Moon, University of York, United Kingdom
Dolly Jørgensen, Umeå University, Sweden

St. Andrews Article Prize Committee

Karena Kalmbach (chair), Eindhoven University of Technology, Netherlands
Santiango Gorostiza, ICTA – Universitat Autònoma de Barcelona, Spain
Charles-Francois Mathis (Board representative), Université Bordeaux Montaigne, France

Turku Book Prize Committee

Christof Mauch (chair, on behalf of RCC), Rachel Carson Center for Environment and Society, Munich, Germany
Martin Knoll (on behalf of ESEH), University of Salzburg, Austria
Ruth Oldenziel (on behalf of RCC), University of Eindhoven, Netherlands
Ulrike Plath (on behalf of RCC), Tallinn University, Estonia
Doubravka Olsakova (on behalf of ESEH), Czech Academy of Sciences

Tallinn Dissertation Prize Committee

Libby Robin (chair), Australian National University, Australia
Onur Inal (Board Representative), University of Vienna, Austria
Inês Amorim, University of Porto, Portugal
Dan Tamir, University of Zurich, Switzerland
Simone Schleper, Maastricht University, Netherlands

Council of Regional Representatives

Ruth Morgan, Monash University, Melbourne, Australia – Australasia
Tim Soens, University of Antwerp, Belgium – Benelux countries
Kati Lindström, KTH Royal Institute of Technology, Sweden and University of Tartu, Estonia – Baltic states
Chris Pearson, Department of History, University of Liverpool, UK – Britain and Ireland
Žiga Zwitter, Department of History, University of Ljubljana, Slovenia – Croatia, Serbia and Slovenia
Doubravka Olšáková, Institute of Contemporary History, Academy of Sciences of the Czech Republic, Prague, Czechia – Czechia and Slovakia
Charles-François Mathis, Université Bordeaux Montaigne, France – France
Martin Knoll (chair), University of Salzburg, Austria – German speaking countries
George L. Vlachos, University of Athens, Greece – Greece
András Vadas, Eötvös Loránd University, Budapest, Hungary – Hungary
Yaron J. Balslev, Tel Aviv University – Israel
Paula Schönach, University of Helsinki, Finland – Nordic countries
Małgorzata Praczyk, Department of History, University of Poznań, Poland – Poland
Inês Amorim, University of Porto, Portugal – Portugal
Calin Cotoi, University of Bucharest, Romania – Romania
Anastasia Fedotova, St. Petersburg Branch of the Institute for the History of Science and Technology, Russian Academy of Sciences, Russia – Russia
Muchaparara Musemwa, South Africa – South Africa
Santiago Gorostiza, Institute of Environmental Sciences and Technologies, Autonomous University of Barcelona, Spain – Spain
Onur Inal, University of Vienna, Austria – Turkey
Giacomo Bonan, Dipartimento di Storia Culture Civiltà, Università di Bologna, Italy – Italy
Aleksandar Shopov, Rachel Carson Center for Environment and Society, Ludwig-Maximilians-Universität, Munich, Germany – North Macedonia
Tatiana Perga, Institute of World History, National Academy of Science of Ukraine, Kiew – Ukraine

Website/Digital Committee

Wilko Graf von Hardenberg (chair, Board Representative), Max Planck Institute for the History of Science, Germany
Elena Kochetkova (Board Representative), National Research University Higher School of Economics, St. Petersburg, Russia
Roberta Biasillo (Board Representative), European University Institute, Florence
Chris Pearson (Board Representative)- University of Liverpool, UK
Gilberto Mazzoli – European University Institute, Italy

ESEH Next Generation Action Team (NEXTGATe)

Roberta Biasillo, Coordinator, (European University Institute, Florence)
Elizabeth Hameeteman (Boston University)
Noémi Ujházy (Eötvös Loránd University, Budapest)
Monique Palma (University of Lisbon)
Adam Wickberg (KTH Royal Institute of Technology, Stockholm)

Task force #1: Funding

Sverker Sörlin (chair), KTH Royal Institute of Technology, Sweden
Onur Inal (Board Representative), University of Vienna, Austria
May-Brith Ohman Nielsen,  Universitetet i Agder, Norway

Task force #2: Membership 

Ulrich Koppitz (Board Representative), University of Düsseldorf, Germany
Borna Fuerst-Bjelis, University of Zagreb, Croatia
Giacomo Parrinello (Chair), Sciences Po, France

Diversity Committee

Andy Flack, University of Bristol, UK
Malcom Ferdinand, CNRS, France
Katie Holmes (chair), La Trobe University, Australia
Lisa FitzGerald, CRBC Rennes, France

ESEH History Committee

Katja Bruisch, Trinity College Dublin
Daniele Valisena, KTH Royal Institute of Technology, Sweden
Chloé Vlassopoulou (chair), Université de Picardie, France
Alexey Sobisevich, Vavilov Institute for the History of Natural Science and Technology, Russian Academy of Sciences  

ESEH Teaching Committee

Finn Arne Jorgensen, University of Stavanger, Norway
George Vlachos, European University Institute
Marcus Hall (chair), University of Zurich
Iris Borowy, Shanghai University, China
Anna Agafonova, Cherepovets State University, Russia

Sustainability Committee

Paulo Guimarães, University of Evora, Portugal
Simone Müller (chair), Rachel Carson Center for Environment and Society, Germany
Markéta Šantrůčková, Silva Tarouca Research Institut for Landscape and Ornamental Gardening, Průhonice, Czech Republic